Konference Internet a Technologie 17.2
přihlášených Přihlásit se

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, pořádá svou druhou letošní konferenci Internet a Technologie (17.2). V rámci programu pro vás budou připraveny příspěvky věnované našim aktuálním projektům a tématům, mezi kterými nebudou chybět projekt Turris, DNS nebo internetová bezpečnost.

Místo a čas

Národní technická knihovna
Technická 6, Praha 6

24. listopadu 2017
09:00 - registrace
09:20 - zahájení konference

mapa - Národní technická knihovna
Zavřít  ×

Novinky

Sdružení CZ.NIC zve na konferenci Internet a Technologie 17.2

Přehled o dění v klíčových projektech sdružení CZ.NIC nabídne druhá letošní konference Internet a Technologie (17.2), kterou pořádá správce české národní domény 24. listopadu v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích.

Program této konference nabídne výhradně přednášky zaměstnanců sdružení. Výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip se ve své přednášce ohlédne za projektem automatické správy DNSSEC klíčů, technický ředitel sdružení Zdeněk Brůna představí změny v infrastruktuře autoritativních DNS serverů pro doménu .CZ, kolegové z CSIRT.CZ návštěvníky seznámí s výsledky analýzy DNS dotazů nebo s open source alternativami pro provoz služby Skener webu. Zástupci technického oddělení potom přiblíží přípravy na přechod backendu systému FRED na moderní C++ nebo Content Security Policy - bezpečnostní standard bránící spouštění nežádoucího kódu ve webovém prohlížeči. Laboratoře CZ.NIC bude na IT 17.2 reprezentovat jejich vedoucí Ladislav Lhotka (projekt JetConf) a zástupci projektů Datovka, Knot DNS, Tablexia nebo Turris.

Mediálními partnery konference Internet a Technologie (17.2) jsou servery Root.cz, Lupa.cz, LinuxExpres.cz a IT Systems.

Zavřít  ×

Program

Pátek, 24. listopadu 2017
Čas Přednáška
9:00 Registrace
9:20 Zahájení konference
9:30 Jak vylepšujeme DNS infrastrukturu pro .CZ?
Zdeněk Brůna CZ.NIC provozuje autoritativní DNS servery pro .CZ doménu a kontinuálně vylepšuje jejich fungování. Vnější hrozby se ale rozvíjejí velmi dynamicky, je třeba na ně adekvátně reagovat a provádět také větší změny DNS infrastruktury. Letošní rok byl ve znamení těchto změn a systém DNS pro .CZ výrazně posilujeme. A tím to ani zdaleka nekončí...
9:55 Automatická správa keysetů po půl roce
Ondřej Filip
10:20 Novinky v projektech Knot DNS a Knot Resolver
Daniel Salzman
10:45 Kdo se moc ptá
Martin Kunc I čísla mohou být zajímavá, pokud mají zajímavý kontext. Chcete vědět kolik dotazů na unikátní domény měsíčně obdržíme? Kdo se moc ptá a proč? To a mnohé další prozradila analýza DNS dotazů z letošního roku. Analýza vznikla využitím projektu Adam (Advanced DNS Analysys and Monitoring) z dílen Laboratoří CZ.NIC.
11:10 Přestávka
11:35 Přechod backendu systému FRED na moderní C++
Miroslav Franc Backend systému FRED je z velké části napsaný v C++03, ale svět se od těch dob posunul. Jak se připravujeme na přechod na nový standard jazyka C++? A jaký standard to nakonec bude? Jaké problémy musíme řešit? Co nám to přinese? A jde to nějak automatizovat? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v této přednášce.
12:00 Content Security Policy
Vlastimil Zíma Nový bezpečnostní standard, který brání spouštění nežádoucího kódu ve webovém prohlížeči, se začíná prosazovat. Představíme nejen tento standard, ale i naše zkušenosti s jeho používáním.
12:25 Qt pro mobilní zařízení
Karel Slaný Uživatelské rozhraní mobilních aplikací v Qt je postaveno na QML. V prezentaci budou popsány způsoby napojení a interakce mezi uživatelským rozhraním v QML a jádrem aplikace napsaném v C++. Budou také zmíněna některá specifika vývoje pro Android a iOS.
12:50 Nástroje pro vývoj a publikaci mobilní aplikace v Qt
Martin Straka V prezentaci budou představeny postupy a nástroje pro tvorbu aplikací pro mobilní platformy s využitím vývojového prostředí Qt. Bude nastíněn postup, jak výsledné aplikace publikovat v obchodech a jaké problémy nás provázely při vývoji a publikaci aplikace mobilní Datovka.
13:15 Oběd
14:15 Turris Omnia update
Patrick Zandl
14:40 Turris Omnia a BigClown
Martin Vicián Půl roku měříme pomocí Turris Omnia a BigClown senzorů v našich kancelářích teplotu, vlhkost vzduchu a koncentraci oxidu uhličitého. Data zpracováváme, kombinujeme s dostupnými informacemi o venkovních klimatických podmínkách a analyzujeme. Přednáška představí proces práce s daty, způsob notifikací a plány do budoucna.
15:05 Turris Omnia a Suricata: Když iptables nestačí
Michal Hrušecký Velkou výhodou routerů Turris je množství dostupného softwaru, takže je možné na zařízení doinstalovat a provozovat například i IDS/IPS - Intrusion Detection/Prevention System. Co se s tímto softwarem na vašem routeru dá dělat a co všechno lze detekovat? Co a jak lze zakázat? Jak si to všechno můžete vyzkoušet a na co se můžete těšit v budoucnu?
15:30 Přestávka
15:55 Projekt JetConf - REST API pro vzdálenou správu služeb a zařízení
Ladislav Lhotka RESTCONF [RFC 8040] je standardní protokol pro konfiguraci a správu vzdálených zařízení a služeb založený na webových technologiích. JetConf je implementace jeho serverové části vyvinutá v Laboratořích CZ.NIC, která zavádí některá užitečná rozšíření. K dispozici jsou i dva specifické backendy: pro Knot DNS a pro router Turris. Ve vývoji jsou také webové aplikace, které mohou sloužit jako klienti protokolu RESTCONF.
16:20 Vylepšení v aplikaci Tablexia
Jana Černá Na prezentaci vás seznámíme s podstatnými změnami, kterými aplikace Tablexia v poslední době prošla. Jedná se například o převedení celé aplikace do programu LibGDX, zanesení všech jazykových variant do jednoho balíčku nebo multiplatformní synchronizaci uživatelů. Změny se samozřejmě nevyhnuly ani jednotlivým hrám.
16:45 Kde se automaticky oskenovat?
Edvard Rejthar CSIRT.cz pro službu Skener webu donedávna využíval Nessus. Přednáška vás seznámí s rešerší, při které jsme výsledky Nessusu srovnávali s open source alternativami Owasp ZAP a Arachni.
17:10 eIDAS odstartuje Německo
Jaromír Talíř Díky nedávné oficiální notifikaci německých e-občanek u Evropské komise odstartuje nařízení eIDAS v oblasti elektronické identifikace skutečně 29. září 2018. V Německu ale vznikají i alternativní platformy jako DomainID od správce .DE domény, společnosti DENIC, nebo Verimi za kterou stojí komerční poskytovatelé online služeb. Prezentace se bude věnovat zejména technikému popisu architektury německých e-občanek, ale také dalším zmíněným platformám, které se snaží e-občankám konkurovat.
17:35 Konec konference
Doprovodný program

Validační místo služby mojeID

Po celou dobu konání konference bude v předsálí v provozu mobilní validační pracoviště, kde si návštěvníci budou moci validovat své mojeID účty.

Stánek Turris Omnia

V provozu bude také stánek projektu Turris, kde se účastníci budou mít možnost setkat se členy z Turris týmu, kteří se podílejí na vývoji routeru Turris Omnia.

Zavřít  ×

Registrace

Přihlášení do Konference Internet a Technologie 17.2

Přihlášení přes mojeID

Umístění a datum

Místo: Technická 6, Praha
Datum a čas:
24.11.2017   09:00 – 17:35 hod.

Osobní údaje

Zaškrtněte, pokud na kurz registrujete někoho jiného, ale sami se jej neúčastníte. Účastníky kurzu můžete přidat níže v části "Přidat účastníka".

Fakturační údaje

Nevyplňujte, pokud souhlasí s osobními údaji.

Bude zobrazeno na faktuře.
Můžete přidat další spoluúčastníky, pokud si v prohlížeči zapnete Javasript.

Cena

Základní cena:
120,00 Kč
DPH 21%:
25,20 Kč
Cena s DPH:
145,20 Kč
Typ slevy:

Přihláška

 
Kontrolní kód  
Opište kontrolní kód z obrázku
 

Kapacita konference je omezena na 200 účastníků.

V případě, že se rozhodnete svoji registraci zrušit, informujte nás co nejdříve na e-mailové adrese akademie@nic.cz.

Zavřít  ×

Kontakt

Budete-li mít jakékoliv otázky ke konferenci Internet a Technologie 17 či projektům a aktivitám sdružení, volejte telefonní číslo zákaznické podpory +420 222 745 111 nebo pište na e-mailovou adresu akademie@nic.cz. Veškeré další kontaktní údaje, stejně jako bližší informace o sdružení a jeho činnosti, najdete na internetových stránkách CZ.NIC.

Zavřít  ×

Minulé konference

Předešlé ročníky konference Internet a Technologie byly věnovány například otázkám spojenými s IPv6, IDN, DNS nebo internetovou bezpečností. Na stránkách těchto akcí najdete videozáznamy všech vystoupení; prezentace a nahrávky podléhají licenci Creative Commons.

Zavřít  ×