Správa základních registrů svěří provoz mezinárodní brány eIDAS opět sdružení CZ.NIC

15.09.2020 9:50

Správce české národní domény uspěl v otevřeném výběrového řízení na provozování mezinárodní brány eIDAS a bude ji tak provozovat další čtyři roky. Mezinárodní brána eIDAS umožňuje v online službách státního sektoru používat přihlašovací prostředky oznámené ostatními členskými státy EU a zároveň dovoluje českým občanům používat své elektronické občanské průkazy pro přihlašování k zahraničním online službám. Součástí brány eIDAS je také samostatná komponenta nutná pro přihlašování německými eOP. Sdružení CZ.NIC tak může navázat na dosavadní dvouletou spolupráci na tomto projektu, která vzešla z výběrového řízení vyhlášeného v roce 2018.

„Jsme velice rádi, že se naše sdružení bude opět moci podílet na rozvoji eGovernmentu v České republice, v tomto případě v oblasti přeshraniční elektronické identifikace. Plníme tím zároveň dlouhodobou strategii našeho sdružení,“ uvádí Jaromír Talíř, který ve sdružení CZ.NIC zodpovídá za technický rozvoj týkající se oblasti elektronické identifikace včetně nařízení eIDAS. „V oblasti eGovernmentu se dále intenzivně věnujeme vývoji služby mojeID, která nedávno získala akreditaci od MVČR a již nyní je možné ji používat k přístupu k elektronickým službám provozovaným státem.“

Sdružení CZ.NIC se dlouhodobě věnuje budování infrastruktury pro přeshraniční elektronickou identifikaci tak, jak ji definuje nařízení eIDAS. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra České republiky (MVČR) se CZ.NIC již od roku 2012 podílel na projektu STORK 2.0 (Secure idenTity acrOss boRders linKed) v jehož rámci byla provozována pilotní brána napojená na mojeID, jenž bylo v té době jediným existujícím systémem elektronické identifikace v České republice. Na základě grantu INEA (CZ.PEPS) následně sdružení zprovoznilo nejdříve testovací a posléze i produkční uzel eIDAS napojený na jedné straně na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) a na druhé straně na zahraniční uzly.

Další informace spojené s nařízením eIDAS jsou k dispozici na blogu sdružení CZ.NIC nebo v seriálu věnovaném tomuto tématu na serveru Lupa.cz.