Konference IPv6 Day

Přechod na internetový protokol verze 6 – IPv6 – je jedním z nejaktuálnějších celosvětových technologických témat. Řada velkých společností, mezi nimiž byly například i Google nebo Facebook, ohlásila na 8. června loňského roku první světový den IPv6. Smyslem projektu bylo získat informace, jejichž analýza umožní co možná nejméně problematický přechod na tento nový protokol.

Letos se světový den IPv6 uskuteční pod názvem World IPv6 Launch, a to přímo 6. 6. V tomto případě už nepůjde pouze o krátkodobé zapnutí IPv6, jako tomu bylo v loňském roce, ale o zavedení trvalé. 6. června se bude po celém světě konat řada akcí, které připomenou, že je potřeba včas přejít na IPv6. Jednu takovou událost, která je zároveň jediná v České republice, připravují na první červnovou středu společně sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, EURid spravující doménu nejvyšší úrovně .eu a NIX.CZ, největší neutrální IXP (Internet Exchange Point) v České republice.

Cílem jednodenní, monotematické konference je upozornit na blížící se konec IPv4 a na včasný přechod na IPv6. Setkání s názvem IPv6 Day je určené jak pro odborníky z řad internetové komunity, tak i běžným uživatelům internetu, či novinářům nebo studentům. Mezi vystupujícími se představí mimo jiných i zástupci klíčových poskytovatelů připojení, operátorů, akademické obce, státní správy, hostingových společností nebo registrátorů.

Protokolu IPv6 se sdružení CZ.NIC věnuje v rámci svých konferencí soustavně již několik let. Prezentace nebo záznamy panelových diskusí najdou zájemci na internetových stránkách konferencí Internet a Technologie IT 08, IT 09, IT 10 a IT 11. Na stránkách těchto akcí najdete videozáznamy všech prezentací.

Místo a čas

Národní technická knihovna, Technická 6 / 2710, Praha 6

6. června 2012, 9:00 - začátek konference (8:30 registrace)

Program

Čas Přednášející Název přednášky
8:30 Registrace
9:00 Zahájení konference
9:10 Ondřej Filip (CZ.NIC) Není na co čekat! (video, prezentace)
9:35 Jaromír Novák (MPO) IPv6 ve veřejné správě (video, prezentace)
10:00 Martin Pustka (CESNET) IPv6 v CESNETu a v prostředí akademických sítí (video, prezentace)
10:25 Přestávka
10:40 Regina Fuchsová (EURid) Služby správce .eu přes IPv6 (video, prezentace)
11:05 Josef Chomyn (NIX.CZ) IPv6 v peeringových uzlech (video, prezentace)
11:30 Ladislav Suk, Pavel Fryč (Vodafone Czech Republic) Vodafone v6 (video, prezentace)
11:55 Oběd
12:40 Martin Krautwurst (UPC ČR) (prezentace) Panelová diskuse: Stav IPv6 v České republice... rok poté

Jakub Votava (Telefónica Czech Republic) (prezentace)

Martin Doleček (Seznam.cz) (prezentace)

Pavel Karásek (T-Mobile Czech Republic) (prezentace)

Moderátor

Ondřej Filip (CZ.NIC) (prezentace)
13:50 Přestávka
14:05 Pavel Satrapa (TU Liberec) Co nového v IPv6? (video, prezentace)
14:30 Pavel Šimerda IPsec: Bezpečnost IPv6 v opensource systémech (video, prezentace)
14.55 Michal Zima (KRAXNET) NAT64: připraven do praxe? (video, prezentace)
15.20 Petr Černohouz (CZ.NIC) Stav podpory IPv6 na domácích routerech (video, prezentace)
15.45 Přestávka
16.00 Zdeněk Brůna (ACTIVE 24) Přínosy a komplikace spojené se zavedením IPv6 z pohledu webhostera/registrátora domén a jeho zákazníků (prezentace)
16:25 Miroslav Daněk (ONEsolution) Zavádění a provoz IPv6 ve webhostingové společnosti ONEsolution (audio, prezentace)
16:50 Stanislav Petr (Hosting 90) IPv6 na serveru - co musí administrátor znát (audio, prezentace)
17.15 Ukončení konference

Doprovodný program - workshopy

V 10:40 hodin představí Ondřej Caletka ze sdružení CESNET linuxovou distribuci OpenWRT (prezentace), která je využívána především jako alternativní firmware pro domácí směrovače. Zájemci se během 75 minut dozví, jak na takovém směrovači zprovoznit tunelované i nativní IPv6 včetně možnosti vytvoření druhé bezdrátové sítě podporující pouze protokol IPv6.

V průběhu všech přestávek na občerstvení bude v místnosti určené pro workshopy možné vyzkoušet si chování zařízení pro přístup k internetu, a to v testovací síti podporující pouze IPv6. Pro zájemce zde bude také připraveno několik domácích routerů s podporou IPv6; jejich testu bude věnována jedna z přednášek v hlavním programu konference.

Kontakt

Budete-li mít jakékoliv otázky nebo připomínky ke konferenci IPv6 Day či k projektům a aktivitám sdružení, volejte telefonní číslo zákaznické podpory +420 222 745 111 nebo pište na e-mailovou adresu kontakt@nic.cz. Veškeré další kontaktní údaje, stejně jako bližší informace o sdružení a jeho činnosti, najdete na internetových stránkách CZ.NIC.

  • CZ.NIC Facebook
  • CZ.NIC Twitter
  • CZ.NIC Google+